Свято БОЖОГО МИЛОСЕРДЯ
16 квітня 2023 (зах.)
23 квітня 2023 (схід.)
23 квітня 2023 (схід.)
Католицька Церква офіційно відзначає свято Божого Милосердя у першу неділю після Великодня (Провідну Неділю, або Октаву Великодня). Це свято встановив святий Папа Іван Павло ІІ 30 квітня 2000 в день канонізації, тобто проголошення святою, сестри Фаустини Ковальської.
Свято Божого Милосердя є найважливішою з усіх форм почитання Божого Милосердя, які були об’явлені с. Фаустині. Вперше про встановлення цього свята Ісус говорив у Плоцьку в 1931 році, коли переказував свою волю щодо образу: Я прагну, щоб було свято Милосердя. Хочу, щоб цей образ, який вималюєш пензлем, був урочисто посвячений у першу неділю після Великодня, ця неділя має бути Святом Милосердя. (Щоденник 49).
Ісус Христос знову говорить про своє бажання щоб у першу неділю після Великодня відзначалося Святого Божого Милосердя коли пояснює значення двох променів на образі: Прагну, щоб перша неділя після Великодня була святом Милосердя. (Щоденник 299).
Вибір першої неділі після Великодня днем свята Милосердя має свій глибокий теологічний зміст, який виявляє тісний зв’язок, що існує між великодньою таємницею Відкуплення і таємницею Божого Милосердя. Цей зв’язок підкреслює і дев’ятниця до Божого Милосердя, яка розпочинається напередодні цього свята у Велику П’ятницю.
Свято Милосердя має бути не тільки днем особливого вшанування Бога у цій таємниці, але також днем великих ласк для усіх людей, особливо для грішників.
Чому? Бо саме в цей день Ісус започатковує Святу Тайну Сповіді словами зверненими до своїх апостолів: «Прийміть Духа Святого! Кому відпустите гріхи - відпустяться їм, кому ж затримаєте - затримаються». (Ів. 20,22-23) . Саме цей уривок з Євангелія читається як у східному так і західному обрядах під час літургії у першу неділю після Великодня.
Це свято є не лише днем особливого величання Бога в таємниці милосердя, але і часом ласки для усіх людей.
Дочко Моя, говори усьому світові про незбагненне Моє милосердя. Прагну, щоб свято милосердя було притулком і схроном для усіх душ, а особливо для бідних грішників. У цей день відкриті глибини Мого милосердя, ціле море ласк виливаю на душі, які наближаються до джерела Мого милосердя; яка душа приступить до сповіді і св. Причастя, отримає повне відпущення провин і кар; у цей день відчинені усі Божі канали, по яких пливуть ласки; хай жодна душа не боїться наблизитися до мене, навіть якщо б її гріхи були, як пурпур. Моє милосердя таке велике, що у вічності не збагне його жоден розум, ні людський, ні ангельський. Усе, що існує, вийшло з глибини Мого милосердя. Кожна душа розважатиме у вічності Мою любов і Моє милосердя. Свято милосердя вийшло з Моїх надр, прагну, щоб урочисто відзначали його у першу неділю після Великодня. Людство не зазнає спокою, доки не припаде до джерела Мого милосердя. (Щоденник 699)
Дар цього свята людству є також пересторогою що саме в ньому остання надія на порятунок:
Сьогодні вранці під час Служби Божої я бачила терплячого Ісуса. Його мука відбилася у моєму тілі, хоча невидимо, але не менш болісно. Ісус поглянув на мене й сказав: душі гинуть, незважаючи на Мою гірку муку. Даю їм останню надію на порятунок, тобто свято Мого милосердя. Якщо не вшанують Мого милосердя, загинуть навіки. – Секретарко Мого милосердя, пиши, розповідай душам про Моє велике милосердя, бо наближається страшний день – день Моєї справедливості. (Щоденник 965)
Прагну, щоб почиталося Моє милосердя, даю людству останній шанс на порятунок – прибігання до Мого милосердя. Моє Серце тішиться цим святом. (Щоденник 998)
Знаменність цього свята визначається мірою незвичайних обітниць, які Господь Ісус пов’язав з ним:
Прагну уділити повний відпуст душам, які висповідаються та приймуть св. Причастя в свято Мого милосердя. (Щоденник 1109)
Хто в цей день приступить до Джерела Життя, той отримає цілковите відпущення гріхів і кар. (Щоденник 300)
Яка душа приступить до сповіді і св. Причастя, отримає повне відпущення провин і кар. (Щоденник 699)
Щоб скористатися цими великими дарами, треба виконати лише три умови:
Розбудити в собі якнайбільшу довіру до Божого Милосердя (довіра Божій доброті і дієва любов ближнього)
бути в стані освячуючої ласки, тобто не мати на совісті тяжкого гріха (попередньо приступивши до тайни Сповіді, не обовязво в той сам день)
гідно прийняти святе Причастя в Неділю Милосердя
ДОВІРА
Ласки з Мого милосердя черпаються одним посудом – довір’ям. Чим більше душа довіряє, тим більше отримає. (Щоденник 1578)
Не знайде жодна душа виправдання, – пояснив Ісус, – доки не звернеться з довірою до Мого Милосердя, і тому перша неділя після Великодня повинна бути святом милосердя, а священики повинні у цей день говорити душам про це велике і незглибиме Моє Милосердя. (Щоденник 570)
Обіцяючи ці надзвичайні ласки Ісус також нагадує про необхідність виконування діл милосердя:
Так, перша неділя після Великодня є святом Милосердя, але мусить бути і дія, і Я вимагаю пошани до Мого милосердя через урочисте відзначення того свята і через вшанування того образу, який намальовано.
Через цей образ уділю багато ласк душам, він повинен нагадувати про вимоги Мого милосердя, бо навіть найсильніша віра нічого не поможе без вчинків. (Щоденник 742)
На цій сторінці використано уривки зі Вступу до третього польського видання написаного сестрою М. Ельжбєтою Сєпак, ЗМБМ